Sivilce (Akne) Tedavisi

Pürüzsüz, bebek gibi cilde sahip olmak bütün kadınların isteği fakat çoğumuz hayatımızın bir döneminde sivilce problemiyle karşılaşmışızdır.

Sivilceleri kapatmak için ne çok çabaladığınız günleri hatırladınız mı 🙂 Fondotenler, pudralar ve daha neler neler… Fakat tabiki bunlar sadece anlık olarak sivilcelerin görünümünü azaltan şeyler. Sivilcenin bir cilt problem olduğu ve dermatolog desteğiyle çözülebileceği gerçeğini unutmamak gerekiyor.

Genellikle ergenlik döneminde görülen fakat 40lı yaşlarda bile ortaya çıkabilen sivilceler tedavi edilmediği takdirde ciltte izler bırakabiliyor ve hastanın psikolojisini olumsuz etkiliyor. Sivilce tedavisi doktorlar tarafından krem ya da hap desteğiyle yapılıyor. Tedavi süresince ciltte kuruma ve soyulma görülebiliyor. Doktor tarafından reçete edilen akne ilaçlarının işlevi yağ bezelerindeki tıkanıklığı açmak ve bakteri oluşumunu engellemektir.

sivilce-akne-tedavisi_2

Akne tedavisi uzun zaman alacağından sabırlı davranmak ve ilaçları düzenli kullanmak yapmanız gerekenlerin başında gelir. İlaç kullanımı sırasında mutlaka doktorunuz tavsiyerine uymanız gerekir. Tedavi sürecinde cilt hassaslaşacağı için güneş kremi kullanımı önerilir. Doktorunuzun tavsiye ettiği ve size uygun gördüğü ürünü leke oluşumunu engellemek için ihmal etmeden kullanmalısınız. Yazın güneş ışığına daha çok maruz kaldığımız için tedaviye kışın başlanması sıklıkla tercih edilen bir durumdur. Ayrıca iz kalmasını engellemek için sivilceleri sıkmamak ve ellememek gerekir.

Cilt temizliğine özen gösterilmesi de akne tedavisi sırasında önemli noktalardan biridir. Cildinizi günde 2 kez doktorunuzun size uygun gördüğü ürünle nazikçe, cildi hırpalamadan yıkamalısınız. Kullandığınız kozmetik ürünleri yağsız ve su bazlı olmasına dikkat etmelisiniz. Kullandığınız ilaçlar cildinizi kurutacağı için yağsız bir nemlendirici kullanmanız gerekecektir.

Eğer doktorun reçete ettiği ilaçları düzenli kullanıp, cilt temizliğine özen gösterip, doktor tavsiyelerini yerine getirirseniz ve en önemlisi sabırlı olursanız sivilce (akne) tedavisini zaferle sonlandıracaksınız 🙂

ELİF

loading...

2 Comments Yorum Yapmak İçin Tıklayın →


 1. nowguzellik

  Cilt temizliğine özen gösterilmesi de akne tedavisi sırasında önemli entendir bence.
  elif hanıma bu yazısından dolayı teşekkür ederiz.

  Reply
 2. ne iyi gelir

  Bu konuda yeterince bilinçlenmemiş bazı arkadaşlarımız sivilcelere diş macunu sürüyor. Bunu da duymuştum. Bu şekilde insanların ufkunu açmanız gerçekten güzel.

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.