Şampuan Seçimi Nasıl Yapılır?

Saçlar, hepimizin en önemli aksesuarlarından biri. Güzel ve sağlıklı saçlara sahip olmak hem daha güzel görünmemizi sağlayacak hem de daha öz güvenli olmamıza yardımcı olacaktır.

Saç tipimizi bilerek ona uygun şampuan seçimi sağlıklı saçlara sahip olmanın ilk gerekliliklerinden biridir. Peki şampuan seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Kullandığımız şampuan doğru mu, buna nası karar verebiliriz?

Yanlış şampuan seçimi saçlarımızın yağlı, kuru, mat veya cansız görünmesine sebep olabilir. Öncelikle ilk bilmemiz gereken şampuan seçimi yaparken saç telimize göre değil saç derimize göre seçim yapmamız gerektiği. Saç derimiz yağlı ya da kuru olabilir. Şampuan seçimi yaparken bunu mutlaka dikkate almalıyız.

Eğer işlem görmüş ve boyalı saçlara sahipseniz, saçlarınızdaki yıpranmayı azaltmak için boyalı saçlara özel olarak üretilmiş şampuan çeşitlerinden birini tercih etmenizde yarar var.

Saçlarınız eğer kuru ve matsa, saçlarınızın daha nemli ve parlak görünmesi için şampuan seçimi yaparken nemlendirme özelliği yüksek olanları seçmelisiniz. Piyasada bu özellikte çok fazla şampuan var. Bizim önerimiz mümkün olduğunca kimyasallardan uzak ve doğal içerikli olanları tercih etmeniz.

sampuan-secimi-nasil-yapilir_1

Yağlı saçlara sahip olan bayanların ise yağ dengesini sağlamak için yağlı saçlara özel şampuan kullanmaları doğru olacaktır. Yağlı saçların sebebi, yağlı saç derisine sahip olmanızdır. Eğer uygun şampuanı kullanırsanız, saç derinizdeki yağ dengesini sağlayacak ve saçlarınızın çabuk yağlanmasını engelleyecektir.

Şampuan seçimini saç derinize uygun yaptıktan sonra sabırlı olup, şampuanı düzenli kullanmalısınız. Hepimizin istediği etkiyi hemen görmek fakat en az 1 ay sonra etkisini görebileceğinizi unutmayın.

ELİF

loading...

0 Comments Yorum Yapmak İçin Tıklayın →


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.