Sağlıklı Uzayan Saçlar

Sağlıklı uzayan saçlara sahip olmak için yapılması gerekenler

Sağlıklı, canlı ve gür saçlara sahip olmak hepimizin hayali. Fakat bunun için saçlarımıza gerekli özeni gösteriyor muyuz? Hepimizin saçlarıyla ilgili farklı şikayetleri var. Saç kırıkları, saç dökülmesi, sağlıklı görünmemesi, hacimli olmaması ve parlak durmaması en çok karşılaşılan sorunlardan. Saçımızın sağlıklı uzaması için yapmamız gerekenler aynı zamanda sıklıkla karşılaştığımız saç problemlerini de çözmemize yardımcı olacak. Saç bakımını ihmal etmediğimiz sürece bu problemlerin çoğuyla karşılaşmayacağız.

Saçlarımızın sağlıklı uzaması için yapmamız gerekenlerden bahsetmeden once yapmamamız gerekenleri paylaşalım. Saçları çok sık boyatmak, ısıyla çalışan saç şekillendiriciler kullanmak, saçın her gün yıkamak, saçımızı uzun sure güneş ışığına maruz bırakmak, jöle ve sprey gibi şekillendiriciler çok sık kullanmak. Bu uygulamalar saçımızı yıpratan ve sağlıksız görünmesini sağlayan ve uzamasını engelleyen işlemler.

Sağlıklı uzayan saçlara sahip olmak içinse yapmamız gereken en basit şey, saçları her gün şampuanlamamak. Saçlarımızı sadece yağlandığında yıkayarak saç derimizin kurumasını engellemiş oluruz. Ayrıca saçımızı sıcak su yerine ılık suyla yıkamakta da fayda var.

Kullandığımız ürünlerin içeriği dikkat etmemiz gereken bir diğer önemli unsur. Kimyasal içerikli ürünler yerine daha doğal içerikli olan ve genellikle eczanelerde satılan ürünleri tercih edebilirsiniz.

Uzun, sağlıklı, parlak, bakımlı saçlara sahip olanın püf noktalarından biri de sağlıklı saç derisine sahip olmak. Saç derinizde mantar, kepek gibi deri hastalığı varsa öncelikli olarak mutlaka bu problem çözmelisiniz. Bunun için bir cilt doktoruna görünmek ilk yapmamız gereken şey. Doktorun verdiği tedaviyi uygulayarak bu sorundan kurtulabiliriz.

Şampuan ve saç bakım ürünleri seçerken saç tipimize uygun ürünler almamız gerekiyor. Yağlı saçlara sahipsek çok yoğun nemlendirici ürünler kullanmamız gereksiz olacaktır. Fakat kuru saçlara sahipsek mutlaka nemlendirici ürün ya da doğal yağlarla bakım yaparak kuruluğu giderip saçlarımızı nemlendirmeliyiz. Sağlıklı saçlara sahip olmak için saç tellerimizin nemli olması şart.

Saçımıza dışarıdan uyguladığımız bakım kadar yediğimiz gıdalar yoluyla da bakım yapabiliriz. Besin yoluyla aldığımız vitamin, protein, mineral ve yağlar yeterli değilse bunların da saçlarımız üzerinde olumsuz etkisi olacaktır. Beslenmemize dikkat ederek ya da besin takviyesi yoluyla bunun önüne geçebilmek mümkün.

ELİF

loading...

1 Comment Yorum Yapmak İçin Tıklayın →


  1. Anonim

    İstanbulda ikamet ediyor ve özel ambulans ihtiyacınız oluyorsa en doğru adres alyamed ambulanstır.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.