Sağlıklı Ayaklar İçin Ne Yapılmalı?

Uzmanlara göre ayakkabı yerine çıplak ayakla koşu yapmak, bir çok ayak sakatlanmasını engelliyor.

Ayak sağlığı ile ilgili oldukça önemli bilgiler veren uzmanlar, “Çıplak ayakla koşu yapmak bacak eklemlerini korurken, spor ayakkabıyla koşmak bacak eklemlerine ciddi manada zarar vermektedir. Çıplak ayaklı koşu esnasında, topuk ile yer arasında ayakkabı tabanı bulunmadığı için, adım uzunluğu spor ayakkabıyla koşuya göre çok daha az olur ve ayağın yerle ilk teması sırasında ayak açısı normalden daha çok daha dar olur. Yalın ayak koşu esnasında bu açısal avantajın, spor ayakkabıyla koşarken olmadığı, diz kapağına, diz ve ayak bileği eklemlerine binen yükün arttığı uzmanlar tarafından tespit edilmiştir. Bu olumsuz durum yüzünden ayak parmaklarına çok daha fazla yük binmekte, özellikle de ayak başparmağını diğer parmaklara doğru zorlayan kuvvette de bariz bir artış meydana gelmektedir. Bu durum bacak eklemlerini, özellikle kıkırdak ve menisküs gibi eklem içi yapıları sakatlar” açıklamasında bulunuyor.

Afrikalı insanların sırrı
Genelde ayakkabı kullanmayan Afrikalıların en iyi ayak mekaniğine sahip olduklarını belirten uzmanlar, sağlıklı ayaklar için şu tavsiyelerde bulunuyor; “Gün içerisinde ayağınızın ayakkabı içinde geçen süresini azaltmaya çalışın. Evde terlik ya da ayakkabı kullanmamaya özen gösterin. Spor ve egzersizi çıplak ayakla yapmaya özen gösterin. Koşu bandı dâhil olmak üzere tüm yüzeylerde çıplak ayakla koşmaya çalışın. Bu durum sizi sakatlanmalardan koruyacaktır”

loading...

4 Comments Yorum Yapmak İçin Tıklayın →


 1. Anonim

  oldukça güzel ve estetik bir yazı emeğinize sağlık..

  Reply
 2. Anonim

  İstanbulda ikamet ediyor ve özel ambulans ihtiyacınız oluyorsa en doğru adres alyamed ambulanstır.

  Reply
 3. Anonim

  Merhabalar yazınız çok güzel olmuş elinize sağlık http://www.seydasoyler.com/protez-tirnak/ yazısıda size yardımcı olabilir.

  Reply
 4. Sonny

  I would not trade Victorino and instead offer him a qualifying offer.  If he accepts, you get a good player in a position of need for 12-13 Million on a one year deal.  So probably no Swisher in that case.  If he declines and signs elsewhere you get draft pick coitensapmon.  I think that's worth more than what a trade will bring.

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.