İnfertilite ve Evlilik

İnfertilite nedir ?

İnfertilite en basit şekilde, bir yıllık düzenli bir cinsel ilişkiden sonra hamile kalınamamasıdır. Halk arasında kısırlık diye de geçer. Süre önemli bir faktördür. Bir ciftin 12 ay boyunca düzenli cinsel ilişkiye girdiği ve herhangi bir korunma yöntemi uygulamadığı halde hamile kalamama durumudur.

Dünya Sağlık Örgütü’nün infertilite tanımında ise, bu süre 2 yıla kadar uzatılmaktadır. Daha önce hiç gebelik oluşmamışsa primer infertilite; canlı doğumla sonuçlansın ya da sonuçlanmasın en az bir gebelik oluşmuş ise sekonder infertilite olarak tanımlanır.

İnfertilite’nin Evlilik Üzerindeki Etkileri

Aile toplumla ilgili en küçük sosyal birimdir. Bütün toplumlarda aile birey için hayat merkezi, bireyin içinde bulunduğu en önemli ve asli sosyal grup, üyeleri arasındaki ilişkilerden ve ilişkilerin yapılanmasından doğan bir kurumdur. Aile kurumunun en temel fonksiyonlarından biri olan neslin devamını sağlamada başarısız olan çiftler, evlilik ilişkilerinde olumsuzluklar yasarlar. İnfertil bireylerin yasadığı tüm bu olumsuz duygular, aile dinamiğinin bozulmasına neden olmaktadır. Eşler kendilerini ya evliliklerini sürdürme ya da çocuk sahibi olma arasında seçim yapmak zorunda kalmış gibi hissederler. Sağlıklı olan eş başka bir evlilik yapmayı düşünmeye başlayabilir. Kısacası, evlilik ilişkisi artık yıkılma tehdidi altındadır ve bu tehdit kişileri ikinci bir kayıp olasılığıyla karsı karsıya bırakır.

Bu alandaki ünlü araştırmacılardan Berg ve Wilson 104 infertil çiftin birinci, ikinci ve üçüncü yılda psikolojik fonksiyonlarını karşılaştıran bir çalışma yapmıştır. Çiftler ;

İlk 1 yıllık dönemde; daha fazla ilişki problemi ve depresif belirtiler gösterirken, evlilik ilişkileri ve cinsel ilişki sıklıkları sabit kalmıştır.

2. yıldaki dönemde; çiftler psikolojik olarak normal değerlendirilmiş ve evlilik ve cinsel ilişkileri sabit seyretmiştir.

3. yıldaki dönemde; depresif semptomlar, kişiler arası ilişkilerde problemler ve paranoid düşünceler

artmıştır. Ek olarak obsesif kompulsif belirtilerde, düşmanca duygularda ve anksiyetede artma saptanmıştır. Bu araştırma infertilite kronikleştikçe duygusal yükün arttığını gösterir .

İnfertilitenin Psikoseksüel Etkileri

İnfertilite evlilik ilişkisini etkilediğinde genellikle cinsel işlev ve cinsel doyumda da bozulmalar gündeme gelmektedir. Özellikle siklusun fertil zamanları sırasında cinsel ilişkide bulunma gerekliliği, cinsel ilişkinin doğallığının kaybolup ev ödevi gibi yaşanmasına yol acar. Kişi infertilitesinden dolayı cinsel olarak kendini yetersiz hissedebilir, evlilik ve cinsel ilişkiden duyduğu haz ve ilginin kaybolmasıyla sonunda depresif hale gelebilir.

İnfertilitenin evlilik ve cinsellik tatmini üzerindeki etkisini değerlendirmeye yönelik yapılan araştırmalar mevcuttur. İnfertil çiftler yani kadın ve erkek birbirleriyle karşılaştırıldıklarında, kadınların erkeklere göre daha az tatmin duygusuna sahip oldukları tespit edilmiştir.

İnfertil çiftler bazen cinsel ilişkilerini belirli zamanlara göre ayarlamak zorunda kalmaktadırlar, örneğin ovulasyon zamanına göre ayarlandığında, bu durum hem kadınlar hem de erkekler üzerinde stres yaratmaktadır.

Erkeklerde infertilitenin olumsuz etkisi kendini cinsel boyutta göstermektedir. Bunda özellikle cinsel ilişkiye odaklanmak yani istek (belirli zamanlarda yapılması gereken cinsel ilişki) üzerine cinsel ilişkiye girilmesi önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda karşılaşılan bir sorun olarak, ereksiyon sorunu görülmektedir. Bu sorunlarda, yetersizlik duygusu ve vücut fonksiyonlarındaki kontrolünün kaybedilmesi etkili olmaktadır. Tanı ve tedavi sureci de psikolojik stresi arttırmakta ve cinsel tatminde daha da azalmaya yol açabilmektedir. İnfertiliteyle isteksiz bir şekilde başa çıkmaya çalışmak, çiftlerin ilişkilerini bozabilmekte ve cinsel doyumda azalmaya yol açabilmektedir. Özellikle bu alanda çalışan cinsel terapist İstanbul ilinde çoktur, dikkat etmeniz gereken uzmanın eğitim geçmişidir. Eğer cinsel sorununuza bir infertilitenin etki ettiğini düşünüyorsanız, evlilik terapisi ve cinsel terapi eğitimi bulunan bir terapisti tercih etmelisiniz.

Erkek ve kadınların infertilite ile başa çıkma biçimlerinin de evlilik uyumu ve infertilitenin evlilik üzerindeki sonuçlarını etkilediği söylenmektedir. Özellikle erkeklerin konuşmadığı, infertilite ve tedavisini gizlediği durumlarda infertilitenin evlilik üzerine etkisini de daha olumsuz görmektedirler. Yine cinsellik ve cinsel ilişkiden zevk alma bu etkide en önemli belirleyici olmaktadır. Aktif-yüzleştiren başa çıkma yolları kullanan erkekler daha yüksek evlilik yararı, aktif- kaçıngan yolları tercih eden erkeklerin daha düşük evlilik yararı bildirdikleri söylenmektedir. Erkeklerin infertilite tedavisine ilgisi ve bu tedaviye katılımları arttıkça, eşlerin iletişimlerinde olumlu değişiklikler ve infertilitenin evlilik üzerinde daha olumlu etkilerinin ortaya çıktığı görülmektedir.

Toplumun kadına yüklediği annelik şeklindeki sosyal rol, kadının infertiliteyi bir tehdit olarak algılamasına ve daha kaygılı olmasına neden olabileceği gibi, erkekler inkar etmeyi ve unutmayı seçebilirler. Erkeğin duygularını kadınlara daha az gösterdiği, bu duyguları dışarıya daha az yansıttıkları düşünülürse, böyle bir sonuca ulaşmanın, yani kadınlarla kıyaslandığında düşük bir stres düzeyi içerisinde olmalarının beklenen bir durum olduğu dahi söylenebilir. Diğer taraftan, anne olma içgüdüsüyle baba olma içgüdüsü de aynı oranda ve etkide olmayabilir. Anne olma güdüsünün, baba olma güdüsüne göre çok daha yüksek bir seviyede olacağı söylenebilir. Bu durumda erkek ve kadının beklentileri ve bu beklentiye ulaşamama durumunda hissedecekleri stres de farklı derecelerde olabilecektir ya da bu nedenlerin aksine, kişilerin başlamış oldukları infertilit (kısırlık) tedavisi nedeniyle geleceğe daha umutlu bakmaları veya yaşamla ve kendileri ile ilgili beklentilerinin artmış olabileceğidir. Tüm bu sonuçlar, infertilite tedavisine başlayan çiftlerin psikolojik durumlarının değerlendirilmesinin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu konu da psikoterapi desteğinin, sürece büyük katkı sağladığına birçok kez şahit oldum.

Sevgiyle kalın.

Uzm.Psk.Dan.Eyüp SARI

Çift ve Evlilik Terapisti & Cinsel Terapist

Kaynakça:

– Erkek Kaynaklı İnfertilide Almış Çiftlerde,Evlilik Uyumu ve CİB-Elçin ORHAN

– Cousineau, T.M., & Domar, A.D. Psychological impact of infertility

loading...

1 Comment Yorum Yapmak İçin Tıklayın →


  1. Kürtaj Fiyatları

    kürtaj nerede yapılır, kürtaj nerede yaptırabilirim, ucuz kürtaj yapan hastaneler, kürtaj doktoru, kürtaj yapan özel hastaneler, İstanbul kürtaj fiyatları, İstanbul kürtaj yapan hastaneler, bebek aldırma nasıl yapılır, çocuk aldırma nasıl, çocuk aldırma ameliyatı, çocuk aldırma fiyatı forum, bebek aldırma kaç para, 1 aylık kürtaj fiyatı, çocuk aldırma ne kadar sürer, çocuk aldırma ne kadar günah, kürtaj için en iyi doktor, kürtaj doktoru, kürtaj doktorları, kadın kürtaj fiyatları, ucuz kürtaj yapan hastaneler, en iyi kürtaj yapan hastaneler, kürtaj yaptırmak ne kadar, kürtaj hala yapılıyor mu, bebek aldırma günahı, bebek aldırma fiyatları, bebek aldırma günahı nedir, bebek aldırma günah mı, bebek aldırma videoları, bebek aldırma yöntemleri, bebek aldırma ne zaman yapılır, kürtaj yapan yerler, kürtaj yapan hastaneler, bağcılarda kürtaj yapan hastaneler, istanbul’da kürtaj yapan yerler, kürtaj için doktor önerisi, kürtaj yapan hastaneler İstanbul Anadolu yakası, kürtaj yapan hastaneler İstanbul Avrupa yakası, kürtaj yapan hastaneler Avrupa yakası, İstanbul kürtaj fiyatları, kürtaj yapan hastaneler Anadolu yakası, kürtaj yasak mı, kürtaj yapan hastaneler İstanbul, kürtaj yapan hastaneler 2015, kürtaj yapan hastaneler 2016, isteğe bağlı kürtaj yapan özel hastaneler, kürtaj yapan doktorlar, 2016 kürtaj fiyatları

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.