Çalışan Kadınlar İçin Kahvaltı

Sağlıklı beslenme, özellikle çocukların büyüme ve gelişmesi için önemli olduğu kadar okul başarısında oldukça büyük rol oynuyor

En değerli öğün olarak bilinen kahvaltı, özellikle çalışan annelerin zaman problemi sebebiyle en büyük endişe kaynaklarından biri oluyor. Fakat akşamdan hazırlanabilecek oldukça besleyici gıdalar sayesinde anneler çocukların güne harika bir başlangıç yapabilmelerini sağlayabiliyor. Uzmanlar, okul çağındaki çocuklar için kahvaltının önemi hakkında çalışan annelere önerilerde bulunuyor.

Çalışan Kadınlar İçin Kahvaltı Fikirleri

Kahvaltı öğünü öncelikle hafızayı destekliyor ve konsantrasyonu artırıyor

Okul zamanı sabahları anneleri en çok zorlayan konuların başında kahvaltı gelir. Bazı çocuklar sabahları uyanmak, okula gitmek ve kahvaltı yapmak istemeyebilirler. Fakat kahvaltı; özellikle beyin fonksiyonları, konsantrasyon, hafıza ve dikkat süresinde artışa oldukça yardımcı olmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan ve okula gidebilmek için trafikte uzun zamanlar geçiren, yoğun ders ve ödev programları olan çocuklar için kahvaltı çok daha fazla önem taşır. Fakat akşamdan ya da daha önceden hazırlanacak pratik ve sağlıklı kahvaltı öğünleri çocuklara kahvaltı alışkanlığı kazandırmaya yardımcı olacaktır.

Tam tahıllı ve tamamen ev yapımı poğaçalar: Daha önceden hazırlanan, tam buğday unu ve tereyağı ile yapılmış peynirli ve maydanozlu veya peynirli ve dereotlu poğaçalar dondurucuya konulabilir. Çocukların da seveceği bu yiyeceklerin sabah kahvaltı zamanı ısıtılması yeterli olacaktır.

Taze meyveli ve taze yemişli muffinler: Tam buğday unu, süt, yoğurt ve pekmez ile hazırlanmış leziz bir avuç büyüklüğündeki kekler; havuç-ceviz, elma-fındık veya incir-badem eklenerek önceden hazırlanıp, dondurucuda saklanabilir. Bu harika kekler, şeker ile beraber hazırlanmamalı ve kabartma tozu yerine de maya kullanımı tercih edilmelidir.

Sebzeli ve peynirli lezzetli kekler: Tam buğday unu, süt ve yoğurt ile hazırlanmış bir avuç büyüklüğündeki lezzetli ve az tuzlu kekleri; peynir-dereotu, ıspanak veya kaşar peyniri-kabak, dereotu veya bezelye, havuç-lor peyniri eklenerek daha önceden hazırlanabilir ve dondurucularda saklanabilir. Bu lezzetli kekin üzerine çörek otu veya susam eklenerek lezzeti daha da artırılabilir.

Harika krep dürümler: Bir gece önceden, tam buğday unu ve yumurta ile hazırlanacak krep hamuru, sabah kahvaltı zamanı teflon veya seramik bir tavada pişirilebilir. Bu uygulama sadece 1 dakika alacaktır. Pişirilmiş harika krep, sürülebilen taze peynirler ve biraz çiğ sebze ile servis edilir veya içine tarçın eklenip, pişirilerek tereyağı ve mevsim meyveleri ile oldukça sağlıklı bir waffle olarak hazırlanabilir.

Harika kahvaltılık gevrekler: İçinde glikoz veya fruktoz şurubu, şeker içermeyen, yulaf ve çavdar ağırlıklı kahvaltılık müslilerin bir bardak kefir veya süt ile karıştırılması yeterli olacaktır.

Lezzetli kahvaltı tabağı: Birkaç küçük bölmesi olan, kapaklı ve sağlıklı kahvaltı tabağına; taze peynir, zeytin, domates püresi, reçel ya da pekmez konulabilir. Küçük boyda renkli biberler veya küçük salatalıklar yıkanıp ve dolapta saklanabilir. Sabah sadece yapılması gereken, bölmeli küçük kahvaltılık tabağını ve çiğ biberleri masaya yerleştirmek ve ekmek dilimlerini birazcık ısıtmak olacaktır.

Sağlıklı tostlar veya sandviçler: Geceden hazırlanacak Akdeniz tipi sandviçler dolapta saklanabilir. Bu leziz sandviçler beyaz peynir, tulum peyniri, kaşar peyniri ve domates, biber, maydanoz ve dereotu ile hazırlanabilir.

loading...

0 Comments Yorum Yapmak İçin Tıklayın →


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.